YÜZME HAVUZLARINDA İYONİZASYON TARİYON

BROŞÜR         KULLANIM KILAVUZU     RAPORLAR      REFERANSLAR

TARİYON®

YÜZME HAVUZLARINDA,  SPA’LARDA TARİYON

NİÇİN ÇİÇEKLERİNİZİ SULAMADIĞINIZ BİR SUYA ÇOCUKLARINIZI SOKUYORSUNUZ? 

Havuzunuzda kimyasaldan %80 tasarruf ile içme suyu kalitesinde sağlıklı su keyfini yaşayın! 


 TARİYON İYONİZASYON SİSTEMİNİN FARKI VE FAYDALARI:

SAĞLIK FAYDALARI (ORGANİK KİRLİLİK):

 • Bakır, gümüş ve çinko iyonları ile bakteri, virüs, mantar ve yosun gibi mikro-organizmaların tümünü kimyasallardan çok daha hızlı yok eder. Klorun veya ozonun dezenfeksiyon etkisini gerçekleştirir. Doğa da, akan sularda dezenfeksiyonu böyle sağlamaktadır.
 • İyonlarımız buharlaşmadığından havuzlarda uzun süre kalıcı bir dezenfeksiyon sağlar. Aksine güneş altında etkileri daha da artar.
 • İyonlar buharlaşmadığından, havuz dışında da etkilerini sürdürürler ve sizi havuz kenarında yürürken veya şezlonglarda mantar hastalığına karşı sizi korurlar. Bu özellik klor ve ozon için kesinlikle geçerli değildir.
 • Sizin ve çocuğunuzun gözlerini kesinlikle yakmaz, gözlerde kızarma olmaz, uzun süre suda vakit geçirebilirsiniz. Firmamız suya gözlükle girmemenizi tavsiye eder, çünkü gözlerinizdeki patojenleri de dezenfekte edecektir. 

 • İyonizasyon Sisteminde hiçbir kansorejen etki yoktur ve kimyasal kullanımında olduğu gibi sağlığa ve çevreye zarar vermez.
 • Rakiplerimizde olmayan çinko iyonları sayesinde TARİYON, saçınızı ve cildinizi yumuşacık yapar, saçlarınızdaki kepek sorununu çözer. Sudan çıktığınızda duş alma ihtiyacını duymazsınız.
 • Havuz suyundaki klor miktarı, şebeke suyunda bulunan klor miktarından daha az olacağı için ters yıkama suyu ile rahatlıkla bahçenizi sulayabilirsiniz. Bitkileriniz coşacaktır.
KİMYASAL FAYDALARI (KİMYASAL KİRLİLİK) :
 • Havuz suyundaki ağır metalleri elektrodlar üzerinde tutarak sudan uzaklaştırır, suyu içme suyu standardına getirir.
 • Sudaki ağır metalleri tamamen sudan ayrıştırdığından kimyasal kirlenme için rakiplerimizden çok daha az kimyasal kullanılır ve dolayısı ile daha berrak havuz suyu oluşur.
 • Klor kullanımının azalmasından dolayı, pH düşürücü kullanımı azalır.
 • Sadece güneş yağı, makyaj malzemesi, deodorant gibi kimyasalları oksitlemek için bir oksitleyiciye ihtiyaç vardır. Klor oksitleyicilerden sadece biridir.
 • Kimyasalların makine, teçhizat ve havuz yüzeylerine verdiği korozif ve toksik etkilerini ortadan kaldırır.
EKONOMİK FAYDALARI :
 • pH dengeleyiciler hariç, kimyasal kullanımında minimum %80 tasarruf sağlar. (Klorda %80, yosun öldürücüde %100, Çökerticide %100, pH denegeleyicide stabilizatörlü Klor kullanılan havuzlara nazaran %30 tasarruf sağlar)
 • Sistem, kimyasal kullanımına kıyasla , yapılan yatırımı, gerçekleştirdiği tasarruf sayesinde bir sezonda geri öder.
 • Ağır metalleri elektrodlar üzerinde topladığından, filtre kirliliğini 1/3’ne indirir. Ters yıkama ile atılan sudan %66 tasarruf sağlar. Daha az zemin temizliği gerektirir.
 • İyonizasyon sistemi işletmede büyük kolaylık sağlar; Şoklama, Ters Yıkama, Süpürme gibi zaman alıcı ve maliyeti yüksek yöntemleri minimuma indirir.
 • Yüzme giysilerinde hiç bir  zarar oluşturmaz.
 • Otellerde havuz çıkışında duş alınmadığında sıcak su tüketiminde %30-%50 civarında bir tasarruf oluşmaktadır.
 • Havuzunuzun kış bakımı haftada 4 saatlik bir çalıştırma ile yapılabilecektir.
 • İyonizasyon kimyasal kullanımına göre %80’e varan tasarruf sağlar.

HAVUZ KİMYASALLARI HAKKINDA BİLİMSEL YAZILAR:

* Klor kullanımının yan ürünleri, karaciğer, böbrek ve merkezi sinir sistemi problemlerine yol açar. Ayrıca kanser riskini de artırır. (EPA – Safe Water Regulations)

 • Sudaki klor(Cl2 veya ClO2) yada kloraminler göz ve burun tahrişlerine, mide rahatsızlıklarına ve anemiye neden olur. (EPA – Safe Water Regulations)
 • “Ciltten emilen klor EPA (Çevre Koruma Dairesi) tarafından ilk 10 kanserojen Takip Listesine alındı.” (The Washington Post, June 1994)
 • Klor ile dezenfeksiyon halen ülkemizde en yaygın olarak kullanılan dezenfeksiyon yöntemidir. Bununla beraber suya klor ilavesi ile kanser yapan bileşikler dahil olmak üzere, zararlı bir takım maddeler meydana gelebileceği henüz yeni anlaşılmaya başlamıştır. (Prof. Dr. Yılmaz Muslu, İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü, ” Su Temini ve Çevre Sağlığı”)
 • Tahlil edilen 282 havuzdan, klor düzeyi 2.0 mg/L dan fazla olan havuzların %50’sinden fazlasında, E. Coli ve Pseudonomas bakterileri bulundu. (Dr. Peter Gaffney, Professor of Microbiology at Georgia State University, “Microbiological Evaluation of Swimming Pools in Fulton County Georgia “)
 • Yüzme havuzlarında kullanılan klorun yan ürünleri (trihalometanlar) teneffüs edilerek “Yüzme Astımı”, özellikle küçük çocuklarda görüldü. (Reuters Health; Toxicology Letters, 72)

BAKIR VE GÜMÜŞ İYONİZASYONUNUN ULUSLARARASI STANDARTLARI NEDİR?   

TARİYON İyonizasyon sisteminde 0,3 ppm iyon seviyesi yakalandığında sudaki bakır oranı 0,3 ppm’dir. Bu nedenle havuz suyuna verilecek iyonlar sağlığa zararlı olmayıp tamamen TSE limitleri dahilindedir. Ayrıca TS11899/Nisan 2000’e göre yüzme havuzlarında bulunması gereken serbest klor dozajı 2005 yılı itibari ile 0,3 – 0,6 ppm aralığına çekilmiştir.

EPA standartlarında, suda izin verilen maksimum bakır oranı 1.0 ppm.dir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) standartlarında, suda izin verilen maksimum bakır oranı 2.0 ppm (2.0 mg/lt) dir. Tariyon, temel olarak bir iyonizasyon ünitesi ve bir kontrol ünitesinden oluşmaktadır. İyonizasyon ünitesi sayısı, su hacmine ve havuz kirlenme indeksine göre hesaplanır.

Tariyonun mineral elektrot dışında aşınan bir parçası yoktur ve kontrol paneli de uluslararası güvenlik normlarına uygundur. Kullanma kılavuzuna uyarak kullanıldığında cihazınız uzun yıllar size sağlıklı olarak hizmet verecektir.

Tariyon 2 yıl üretim hatalarına şarşı firmamız garantisi altındadır. Tariyon, genel olarak kimyasal kullanımına kıyasla ekonomik olarak bir sezonda kendini geri ödemektedir.

 

 

 

BROCHURE       USAGE MANUAL    REPORTS      REFERENCES

 

2 Responses

 1. takı dedi ki:

  Fikirleriniz gerçeğe dönüşsün !

 2. Wow! Thank you! I continuously wanted to write on my site something like that. Can I take a portion of your post to my website?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir